Uwaga! Treści tłumaczone są automatycznie i mogą zawierać błędy.

Przekierowuje do strony głównej
wstążka żałobna
Przekierowuje do wyników wyszukiwarki
Przekierowuje do odnośnika https://mzkjg.ssdip.bip.gov.pl/. Przekierowuje do odnośnika https://mzk.jgora.pl/o-firmie/projekty-unijne/. Przełącza na kontrastową wersje strony

Ekologia w MZK

Transport publiczny jest dla miasta niczym krwioobieg, każdy brak swobody przemieszczania negatywnie wpływa na jego rozwój. Dlatego inwestycje w komunikację zapewniają coraz to wyższą efektywność transportu, czyli pozwalają zaspokoić potrzeby transportowe większej liczby osób.

Ekologia to oddziaływanie na środowisko, nasze otoczenie. W trosce o nasz wspólny miejski ekosystem,  powinniśmy dążyć do tego, aby oddziaływanie transportu było zatem jak najbardziej zadowalające. Poza ograniczeniem emisji spalin, często zapominamy, że przyjazny dla środowiska transport to taki, który jest cichy, komfortowy, łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji oraz generujący ograniczone siły i drgania w infrastrukturze, czy w końcu tani przy utylizacji.

Obecnie Spółka posiada 46 pojazdów z najwyższą normą emisji spalin Euro-6 oraz 9 pojazdów z normą Euro-5. Stanowią one prawie 70 % całej floty. Trzy z tych pojazdów są pojazdami hybrydowymi. W 2023 roku Spółka wprowadzi do eksploatacji 20 szt. nowych, zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą potrzebną do ich ładowania. Autobusy elektryczne będą przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Ponadto będą wyposażone w stosowane dotychczas systemy: cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, tablice informujące, automaty biletowe, kasowniki, klimatyzację oraz systemy zabezpieczeń.