wielkość tekstu na stronie normalna wielkość tekstu na stronie większa wielkość tekstu na stronie największa
Home   |   Usługi   |   Aktualności   |   Komunikaty   |   O firmie   |   Reklama   |   Cennik i regulaminy   |   Niepełnosprawni   |   Zamówienia publiczne   |   Linki   |   Praca   |   Kontakt    
‹ powrót
‹ strona główna  ›  Aktualności  › 

Realizacja nowego projektu unijnego.

Kliknij i zobacz artykuł prasowy !!!

W dniu 4 lutego 2013 r. Miejski Zakład Komunikacyjny sp. z o.o. w Jeleniej Górze złożył kolejny wniosek o dofinansowanie projektu nt.  „Poprawa jakości i atrakcyjności transportu miejskiego i podmiejskiego w aglomeracji jeleniogórskiej poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wdrożenie Systemu Biletu Elektronicznego”, który będzie realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu nr 3 „Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku„ Transport”, Działanie 3.3. „Transport miejski i podmiejski” na lata 2007-2013.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny pod względem formalnym i merytorycznym w dniu 27 sierpnia 2013 r. została podpisania umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Województwem Dolnośląskim z siedzibą we Wrocławiu, a MZK sp. z o.o. w Jeleniej Górze. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 18 691 620 PLN, zaś dofinansowanie ze środków unijnych ukształtowało się na poziomie  85 % i wyniosło 12 903 085 PLN.

 

Zakres przedsięwzięcia obejmuje:

1.    Zakup 12 szt. nowych, niskopodłogowych i ekologicznych autobusów.

Nowe autobusy spełniać będą normy Euro 6 ( w tym EEV) w zakresie emisji spalin oraz będą dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się tj. osób starszych, niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz  osób podróżujących z małymi dziećmi i wózkami. W tym celu środkowe drzwi będą wyposażone w odkładany pomost wjazdowy. Naprzeciwko nich będzie znajdowało  się stanowisko do mocowania wózków wraz z przyciskiem informującym o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną.

Ponadto pojazdy będą wyposażone w tablice informacyjne, diodowe sterowane autokomputerem. Tablica wewnętrzna wyświetlać będzie informację o numerze linii i najbliższym przystanku. Tablica informacyjna tylna będzie informowała o numerze linii, tablica boczna natomiast wyświetli numer linii, przystanek docelowy i aktualny czas. Pojazdy wyposażone będą także w tablice elektroniczne prezentujące numer linii dla osób niedowidzących. Poza tym z myślą o osobach niedosłyszących i niedowidzących w nowym taborze będą zainstalowane urządzenia głośnomówiące, zapowiadające przystanki.

Niezwykle ważne jest także objęcie nowych autobusów monitoringiem wizyjnym, który oparty będzie na trzech kamerach kolorowych zainstalowanych we wnętrzu autobusu oraz cyfrowym rejestratorze wizji rejestrującym obraz ze wszystkich zainstalowanych kamer.

Ponadto, część z zakupionych autobusów będzie wyposażone w system rejestracji potoków pasażerskich działających w oparciu o bramki liczące zamontowane we wszystkich drzwiach rejestrujące liczbę osób wchodzących i wychodzących z pojazdu na danych przystankach.   

2.    Dostawę, montaż i wdrożenie kompletnego Systemu Biletu Elektronicznego  ( SBE) opartego o kartę bezstykową.

 System w założeniu ma ułatwiać korzystanie z usług i skrócić czas obsługi pasażera. Obsługa Klienta komunikacji miejskiej możliwa będzie w Punktach Obsługi Pasażera, przez internet oraz w automatach stacjonarnych. Klienci zyskają możliwość zakupu dowolnych, zdefiniowanych przez siebie, rodzajów biletów z uwzględnieniem ulg, terytorialnego zakresu ważności biletu oraz podziału na strefę miejską i podmiejską w rozbiciu na poszczególne gminy.

 Ponadto karty bezstykowe wprowadzone w ramach systemu umożliwiać będą sprzedaż (ładowanie) i pobieranie opłat za przejazd na zasadzie elektronicznej portmonetki, z możliwością definiowania wysokości pobieranych opłat w zależności od liczby i rodzaju biletów. Sprawdzanie stanu konta na karcie możliwe będzie za pomocą przeglądarki internetowej dla każdego posiadacza karty. Istotne jest także, iż wdrożony system będzie pozwalał na zapisanie biletu elektronicznego na nośnikach ( kartach) wydawanych przez inne instytucje publiczne, np. na elektronicznych legitymacjach studenckich.

 Funkcjonowanie SBE pozwoli na wprowadzenie szerszej gamy elastycznych taryf oraz poprawienie wiedzy o potokach pasażerskich, co przełoży się z pewnością na optymalizację połączeń w komunikacji miejskiej.

dodano : 05 Lis. 2013  |  wyświetleń : 7558
Jelenia Góra Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze Jelonka Staż Miejska jg24.pl jelenia.pl Piechowice Gmina Mysłakowice ZGKiM Wodnik MPGK w Jeleniej Górze Tery Cieplickie

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z KOMUNIKATAMI